Godło Rzeczypospolitej Polskiej Logo Facebook ZSTiE Logo IBM Logo WSB

ZSTiE

we Wrocławiu

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Szkolny wolontariat

W dniu 25.10.2017 wolontariat szkolny w osobach pani mgr Agnieszki Skrzypaszek i pana mgr Cezarego Kołodzieja wraz z uczniami Emilią Bańkowską, Piotrem Krzyżakiem, Maćkiem Królem i Mateuszem Zgardowskim uczestniczyli w spotkaniu rozpoczynającym współpracę naszej Szkoły ze Stowarzyszeniem Medycznym obejmującym opiekę nad Hospicjum dla dzieci. Ośrodek mieści się przy ul. Traugutta 57-59 we Wrocławiu. We współpracę wolontariatu aktywnie włączyła się także pani mgr Eleonora Buszta sprawująca pieczę nad konkursem ośmiu wspaniałych. Zostaliśmy ciepło i entuzjastycznie przyjęci przez Organizatorów. Reakcja na wiadomość "ona/ona ma... raka" wywołuje w nas zwykle współczucie, smutek i bezradność. Dlaczego? W takiej sytuacji nie wiemy, jak pomóc chorej osobie i boimy się zapytać, czego od nas potrzebuje. Żadna szkoła nie uczy nas, jak zachować się w obliczu takiej sytuacji, a tymczasem istnieją obszary, w których nasza aktywność może przynieść osobie chorej, skoncentrowanej na psychicznej i fizycznej walce z chorobą, realne wsparcie. Kiedy spotkamy się z osobą bliską, która usłyszała diagnozę "rak", warto z nią szczerze porozmawiać i dowiedzieć się, czego od nas oczekuje, czego chce, a czego sobie nie życzy. Choć sposób przeżywania diagnozy jest zupełnie indywidualny, to psychoonkolodzy dostrzegają potrzeby wspólne dla większości osób doświadczających choroby nowotworowej. Jedną z nich jest możliwość wyrażania wewnętrznych emocji w otoczeniu bliskich, druga związana jest z silną potrzebą zachowania godności i szacunku. To oznacza, że powinniśmy takiej osobie dać się wyżalić, wypłakać.

 

 • Daj osobie wspieranej prawo do decydowania o sobie.
 •  Rozmawiaj ze swoimi bliskimi o trudnościach, które masz, i o emocjach, które przeżywasz w związku z jego chorobą.
 • Zaakceptuj trudne emocje - złość, żal, gorycz i frustrację, które mogą pojawić się na pewnych etapach towarzyszenia  choremu.
 • Nie bój się mówić o swoich prawdziwych uczuciach.
 • Słuchaj osoby chorej i nie koncentruj się tylko na diagnozie.
 • Stawiaj granice choremu - jeśli czegoś nie chcesz lub nie możesz zrobić - otwarcie to powiedz.
 • Zapewnij bliską osobę o swoim wsparciu w każdym momencie.

https://bonifratrzy.pl/hospicjum-wroclaw/kontakt/

Wolontariusze ZSTiE dla Hospicjum dziecięcego Wolontariusze ZSTiE dla Hospicjum dziecięcego Wolontariusze ZSTiE dla Hospicjum dziecięcego Wolontariusze ZSTiE dla Hospicjum dziecięcego Wolontariusze ZSTiE dla Hospicjum dziecięcego Wolontariusze ZSTiE dla Hospicjum dziecięcego Wolontariusze ZSTiE dla Hospicjum dziecięcego